გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს გ ე გ მ ე ბ ი
ქალაქ რუსთავის #11საჯარო სკოლა
გაკვეთილის გეგმა ბიოლოგიაში
IXკლასი
2013-2014სასწავავლო წელი
გაკვეთილის თემა ,,მეტამორფოზი ანუ გადაქცევა’’
მასწავლებელი აზა მიმინოშვილი
1.გაკვეთილის თემა
|
მეტამორფოზი ანუ გადაქცევა
| ||
2. სწავლების საფეხური
|
ს ა ბ ა ზ ო
IX კლასი
| ||
3. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
34
| ||
4. განსაკუთრებული სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
2
| ||
3. პედაგოგი
|
აზა მიმინოშვილი
| ||
3.გაკვეთილის მიზანი
და
მისაღწევი შედეგები
|
ინფორმაციის ანალიზის და სინთეზის, თანამშრომლობის, შედარების და ანალიზის, მოსმენის უნარ-ჩვევების განვითარება.
ბუნ.LX. მოსწავლე აგროვებს ინფორცის ორგანიზმის სასიცოცხლო ციკლის თავისებურებებზე(მაგ. სრული და არასრული გადაქცევა) და მსჯელობს მათი შეგუებითი როლის შესახებ.მონაცემებს წარმოადგენს სხვადასხვა გამომსახველობითი საშუალებით.
| ||
4. ეროვნული გეგმის
იდიკატორები
6.თანმიმდევრობა
7.აქტივობა
8. შეჯამება
| |||
1..ინდივიდუალურად ვამოწმებ საშინაო დავალებას და ვასწორებთ შეცდომებს.ვაძლევ სათანადო მითითებებს.(10წუთი)
2. ვსვამ კითხვას, თუ რომელი ცხოველების ნაშიერები ჰგვანან მშობლებს და რომელი არა..
3 .რა იციან პეპლების , ბაყაყის კალიების შესახებ? რა იციან მათი სასიცოცხლო ციკლის შესახებ. (10 წუთი)
4. ვაჩვენებ ვიდეოს, სლაიდებს
5. ვუხსნი რა არის ლავრა და რა არის ნიმფა, 6. ვსვამ კითხვას: რით განსხვავდებიან ისინი ერთმანეთინისაგან./
6. ვუხსნირა არის სრული და არასრული გადაქცევა.
7. მოსწავლეები შედარების გზით პოულობენ მათ შორის განსხვავებას და გამოაქვთ შესაბამისი დასკვნები.
8.მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს:,, პოსტემბრიონული განვითარების ტიპები’’
(10 წუთი)
გაკვეთილის ბოლოს ვაჩვენებ სქემებს სხვადასხვა ცხოველის სასიცოცხლო ციკლით და ვეკითხები როგორი გადაქცევა ახასიათებს მაგ. კალიას?, ბუზს?, ბაყაყა?
(10წუთი)
განმავითარებელი. 10-ქულიანი განმსაზღვრელი .თვითშეფასება.
1. მოიძიონ ვიდეოფირი-პოსტემბრიონული განვითარება.პეპლებში(აბრეშუმხვევია)
2. სახელმძღვანელო გვ-11
ვიდეო, სლაიდები,ტაბულები
კომპიუტერი,სურათები, სახელმნელო.
|
No comments:
Post a Comment